2015. október 15., csütörtök

64. My name is Rudi. Túró Rudi

Aki külföldön élő magyarok írásait, beszámolóit olvasgatja az előbb utóbb bele fog futni a Túró Rudi felemlegetésébe. Vagy azt olvashatja, hogy mennyire hiányzik vagy épp annak öröméről, hogy külföldön tudott vásárolni belőle valaki vagy egyéb formában megemlítik... de valahogy előjön a téma. De mire ez a nagy felhajtás? Tényleg van létjogosultsága szerepelnie a Rudinak a "A dolgok amik hiányoznak otthonról" listán? Az én véleményemet az egészről lentebb olvashatjátok.




Van egy réteg, aki keményvonalas Rudi zabáló. Nekik a Rudi nem egy élelmiszer ipari termék, nem egy édesség... hanem egy szenvedély, egy vallás. Egy Rudi mind felett. Nem egy nagy durranás ha az összetevőket nézzük, mert zsírszegény tehéntúrót (42%), kakaós étbevonó-masszát (36%), cukrot, vajat, módosított kukoricakeményítőt, természetes citromaromát és némi  tartósítószert tartalmaz. Ebből is látható, hogy a Rudizmust (a Rudi utáni sóvárgást) nem az ízvilág okozza feltétlen.

Én érdemben a 80-as 90-es évekről tudok nyilatkozni, nem mellesleg akkor tájt volt csúcson a Rudi is. Akkor voltam gyerek. Aki szintén ekkor űzte a gyerekipart az tudja, hogy gyerekkorunk édességei közt a Rudi über magasan vezetett. Akkor még a nyugati édességek csak épp kezdtek bekúszni a köztudatba. A Rudi régebbi csomagolásai még papírvékonyak voltak.





Emlékszem, hogy 105. számú ABC-ben hogy "izzadtak" a Rudik a hűtőpolcon. A papír elázott rajtuk, de mindenki magasról tett rá. Letéptük és toltuk is a képünkbe az instant boldogság bombát. A legtöbb gyereket ha megkérdezték volna hogy mennyi Rudit bírna megenni a válasz tuti az lett volna, hogy bármennyit és még eggyel többet. Szóval arra akarok kilyukadni hogy van egy olyan generáció, aki szívesen emlékszik vissza erre az időkre. Azok a fiúk és lányok akik, dühöngtek mert Antal József halála miatt sosem tudták meg mi lett a vasárnapi Walt Disney bemutatja című műsor keretein belül vetít Kacsa mesék vége. Pedig Dagobert bácsi egy asztalon ugrálva kiabálta, hogy: "Egy tengeri szörny felfalta a fagylaltomat!" -  Házi feladat: keressetek rá a Youtube-on és a Wikipediában. 



Na azok a gyerekek, most kb valahol a 30-as éveikben járnak vagy meglehet, hogy épp a 20-asokat tapossák még csak. Az a korosztály, akik talán a legtöbben lehetnek külföldön. Ezt nem tudom pontosan, de ha abból indulok ki, hogy körülöttem is szinte minden magyar ismerős 30+ éves akkor lehet még igazam is van.
Úgy gondolom hogy amikor valakit amiatt kritizálnak mert azt meri írni, mondani hogy hiányzik neki a Rudi külföldön, akkor nem más történik mint két különböző generáció világlátása, szemléletmódja, véleménye, ízlésvilága ütközik. A Túró Rudi Magyarország és a magyarság interkontinentális rakétái, ami a külhoni magyar szíveket bombázza rendületlenül.

Mert mi történik akkor, amikor Rudihoz jutsz külföldön?

Kapsz egy kis szelet hazait, ami megmozgatja a tudatalattidat. A eltárolt régi, szép gyerekkori emlékek a felszínre törnek - még ha azokat nem is vizionálod pontosan magad előtt - emellett boldogság hormonok szabadulnak fel a szervezetben a csoki miatt. Gyakorlatilag egy olyan életérzés lesz rajtad úrrá, ami a gyerekkorra vezethető vissza. :) Ezt otthon is átélte az ember csak nem annyira intenzíven, mint külhonban. De ha külföldön élsz és még honvágyad is van akkor az élmény felfokozódik. Ahhoz lehetne hasonlítani amikor egy rég elveszettnek hitt fotót újra meglátsz.





Tisztán emlékszem, hogy amikor nagymamámnál töltöttem a nyarat és jött értem anyukám, akkor sokszor hozott Rudit. Hozott ő más édességet is, de a Rudira emlékszem a legjobban. Nem csak anyát vártam, hogy megérkezzen végre, hanem a Rudit is :) Nálam egyértelműen a gyerekkor emlékével és anyukámmal összeköthető érzés a Rudi evés. Aztán persze van, aki simán édességfüggő és a Rudi a kedvence és maga a megzabálása okoz örömöt.
A középsuliban az első osztálykirándulás emléke is erősen él bennem. A srácokkal vettünk pár Rudit és megmagyaráztuk a csajoknak, hogy az nem úgy finom ha lerágják a csokit, hanem ha leszopogatják róla... na gondolhatjátok a fejünket, amikor a csajok nekiláttak... mondjuk a fele úgy is tudta mire megy ki a játék. :)

Szóval! Hogy választ is adjak a saját kérdésemre: igen, van helye a Rudinak azon a bizonyos "A dolgok amik hiányoznak otthonról" listán. Ha Rudi sóvárgásról olvasol vagy hallasz, akkor most már legalább sejtheted mi áll a háttérben. Rudi nem játék pár 100 vagy 1000 vagy 100000 embernek :D



És akkor most pár száraz tény a Túró Rudiról:

Ha mi forgattuk volna Terminátort, akkor most nem a "Visszatérek" lenne szállóige Arnoldtól, hanem a "Rudit eszek".
Linda a sorozatban, amikor kilépett a papucsából a Rudi evés miatt tudott magasat rúgni.
A 4-es metró alagútját igazából egy gigantikus Rudinak készítették.
Mr. Bond. Túró Rudolfként mutatkozott volna be eredetileg.
Ha Rudi helyett lőszert gyártottunk volna, akkor ma szuperhatalom lennénk.
A Nasa szakemberei szerint a földönkívüliek a Rudi miatt veszik fel majd a kapcsolatot az emberiséggel.
Ha valaki a Ruditól hízik el, akkor nem érdekli az alakja... boldog ember.
A keresztes lovagok a Rudit kutatták a szent földön, csak éppen szent grálnak nevezték.
Einstein a relativitás elméletét egy Rudi papírról másolta.
A Nap kering a Rudi körül.
Atlantisz elsüllyedt, mert a lakói nem ettek Rudit.
A Föld és a Hold közötti távolság épp elég ok arra, hogy Rudit egyél.
A boldogság alapmértékegysége: 1 rudi.
A szabadkőművesek legnagyobb titka vélhetően a Rudi receptje. 
Társadalom tudósok szerint a 2030-ra a világbékét a Túró Rudi evés fogja elhozni.
A Rudi gyorsabb a fénynél.
A Rudi már győzte le Chuck Norrist.
A legtöbb magyar képes a szájával megfékezni egy felé száguldó Rudit.
És végül:
A legendák szerint a következő gyerek, aki a Rudit kapja jeléül az óvodában Magyarország királya lesz.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése